Aromaterapie a vlastnosti éterických olejů

Každý z nás už někdy pojem aromaterapie slyšel. Ale co přesně znamená? Jde o specifický druh alternativní medicíny, při které se používají přírodní vonné oleje. Vůně z těchto olejů mají léčebné účinky na lidské tělo i psychiku a jde tak o jednu z nejpříjemnějších procedur, které pomohou obnovit tělesnou i duševní harmonii. Aromaterapii můžeme využít nejen při masáži, kde si můžeme namíchat vůni přímo na míru, ale i při koupeli nebo inhalaci. Obvykle na jednu aplikaci postačí několik kapek oleje.

ID-100179643l

Co jsou éterické oleje

Éterické oleje jsou 100% přírodní a každý z nich má svoji specifickou vůni. Slouží téměř pro veškerá využití ve wellness, kde je převážná část éterických olejů nepostradatelná. Se základní sadou olejů se otevírají obrovské možnosti využití, jako jsou například aroma koupele, aromaterapie a masáže. Vonný masážní olej si snadno vyrobíte tak, že smícháte neutrální masážní olej s pár kapkami oblíbeného éterického oleje. Využití je oblíbené rovněž v domácnostech, kde pomocí aromalampy si jednoduše provoníte byt a navodíte potřebnou atmosféru.

Éterické oleje se také používají jako přísada do koupele nebo si lze pořídit již namíchaný koupelový olej. Luxusním produktem je například Kleopatřina koupel. Oblíbené saunování si můžete zpříjemnit pomocí saunových esencí a posunout tento zážitek na vysokou úroveň. Koupelové oleje pro perličkové a vířivé koupele zase pomohou smyslně relaxovat. Zkrátka využití esenciálních olejů je velmi široké.

Z čeho se tyto oleje vyrábějí

Vůně esenciálních olejů jsou vyráběny nejen z plodů, květů, ale i z listů, kořenů a kůry. Mají natolik komplikované chemické složení, že je v laboratorních podmínkách nelze napodobit. Při výrobě éterických olejů je zapotřebí někdy až 1 kg přírodní suroviny. 

Jednotlivé účinky esenciálních olejů

Bergamot

Tento éterický olej působí antibakteriálně, protiplísňově, ulevuje při nachlazení, snižuje horečku, podporuje trávení, pomáhá při infekcích močových cest, ulevuje při klimakterických potížích, uklidňuje a je antidepresivní. Neužívat na kůži vystavenou slunci. Aroma je čerstvé, citrusové, s nádechem ovoce a květin.

Cedrové dřevo

Éterický olej z cedrového dřeva je antibakteriální, antiseptický, vhodný při rýmě, usnadňuje vykašlávání. Posiluje dýchání, celkově uklidňuje a harmonizuje psychiku při úzkosti, stresu a nervozitě. Napomáhá při obnově cévního řečiště, usnadňuje zajizvení, zmírňuje premenstruační syndrom. Má repelentní a adstringentní účinky. Nepoužívat v těhotenství. Aroma je sladké, dřevité, balzámové a s nádechem kafru.

Citrón

Citrónový éterický olej má osvěžující účinky a je velmi vhodný při duševní námaze. Působí příznivě proti únavě a vyčerpání, je také účinný při bolesti hlavy, infekci dýchacích cest, působí antisepticky a detoxikačně, zlepšuje náladu a povzbuzuje. Neužívat na kůži vystavenou slunci. Aroma je lehké, teplé, nasládlé, citrusové.

Pomeranč červený

Harmonizuje psychiku, je to uklidňující éterický olej. Napomáhá při celulitidě, trávicích potíží, napětí a nervozitě. Navozuje dobrou náladu, silně osvěžuje, vhodný do koupelí a na masáže. Aroma je teplé, svěží a citrusové.

Eukalyptus

Tento éterický olej patří mezi nejúčinnějších při všech dýchacích obtížích, napomáhá hojení ran a jizev, podporuje koncentraci, má příznivé účinky na migrénu, čistí vzduch a patří k základním esencím v aromaterapii. Uklidňující, zmírňuje napětí a nervozitu. Pomáhá proti mastné, zánětlivé, nečisté pleti a akné. Nedoporučuje se užívat v prvních 4 měsících těhotenství. Nepoužívat u kojenců a malých dětí. Aroma je silné, svěží, jemně sladké, kafrové, balzámové.

Lemongrass

Osvěžující, povzbuzuje při dlouhodobém zatížení, má příznivé účinky při léčení výronů, otoků a pohmožděnin, je vhodný do zakouřeného prostředí a při jízdě autem - napomáhá koncentraci. Aroma je svěží, nasládlé, výrazné a citrusové.

Levandule

Uklidňující éterický olej, který uklidňuje, odbourává napětí a nervozitu. Ulevuje při klimakterických potížích, křečových žilách a svalovému napětí. Patří mezi nejpoužívanější silice, na kůži se může použít neředěná. Také je vhodná při nespavosti, bolestech hlavy, migréně, chřipce, dýchacích obtížích, má výrazné hojivé účinky, snižuje krevní tlak, účinná i proti molům. Nedoporučuje se užívat v prvních 4 měsících těhotenství. Aroma je čerstvé, bylinné, květinové, sladkohořké, jemně kafrové.

Patchouli (Pačuli)

Patchouli éterický olej nejen povzbudí při snížené koncentraci, ale zároveň i uklidní. Působí antidepresivně, vhodné k meditacím, čistí vzduch, výborně podporuje regeneraci a hojení jizev či zánětů. Pomáhá proti mastné, nečisté pleti a je vhodný při boji s akné. Aroma je silné, nasládlé, orientální, dřevité a balzámové.

Rozmarýn

Silně stimuluje po únavě, podporuje koncentraci, zahání úzkost, pomáhá při nachlazení, chřipce a revmatismu, je vhodná na masáže při bolesti svalů. Nevhodný pro těhotné ženy, epileptiky, při vysokém krevním tlaku a pro děti mladší dvou let. Aroma je výrazné, kořeněné, svěží a kafrové.

Růžové dřevo 

Působí antidepresivně, proti bolestem hlavy a uklidňuje, je vhodné do koupelí na regeneraci pokožky. Uvolňuje svalovou ztuhlost, navozuje pohodu a uvolnění. 

Santalové dřevo

Má antidepresivní účinky, stimuluje trávicí trakt, je antiseptické, vhodné na chronické záněty močového a pohlavního ústrojí, mírní nachlazení a kašel, pomáhá regeneraci pokožky a erotizuje. Není vhodné při akutních ledvinových potížích a při těhotenství.

Ylang-Ylang 

Působí antidepresivně, zmírňuje nervové napětí a nespavost, snižuje krevní tlak, působí jako afrodiziakum, je součástí luxusních parfémů. Dlouhodobá inhalace může způsobit bolest hlavy. Nedoporučuje se užívat v prvních 4 měsících těhotenství.

Zázvor

Zázvor je antibakteriální, tlumí bolest hlavy a svalů, zvyšuje krevní tlak, prohřívá a pomáhá při nachlazení a chřipce. Uvolňuje napětí, trávících potížích, je vhodný k masážím, při revmatismu a bolestech svalů, brání tvorbě jizev. Nedoporučuje se užívat v prvních 4 měsících těhotenství. Aroma je exotické, teplé, lehce nahořklé, kořeněné.

Kde mohu zakoupit éterické oleje?

V našem e-shopu si můžete vybrat váš oblíbený 100% přírodní éterický olej německé kvality, který probudí vaše smysly.

 eukalyptus_schupp