Vlastnosti přírodní rašeliny

Rašelina je pravděpodobně nejrozšířenější organickou hmotou s obsahem uhlovodíku v zemním a vodním prostředí. Rašelina je světlé až tmavé barvy podle typu rozložení. Je aromatická, acidická, hydrofilní, s molekulárně flexibilními polyelektrolyty. Obsahuje 50 - 90 % organické hmoty a vzniká chemickou a biologickou degradací rostlinných zbytků a aktivitou mikroorganismů, zatím co bahno sestává převážně z neorganických sedimentů.

Jaké má rašelina vlastnosti?

  • antimikrobiální
  • antibakteriální
  • adstringentní
  • antipluritickou
  • resorpční
  • hydratační
  • detoxikační

Rašelina je dnes již uznávána po celém světě v mnoha odvětvích, především pro své výjimečné regenerační vlastnosti a potenciální hojivé účinky. Díky vysokému obsahu minerálních látek a huminových kyselin jsou rašelinové výrobky vhodné jako doplněk péče při revmatických chorobách, osteochondrozách, hojení pooperačních jizev, při těžkém akné, plísních atd.

Jak rašelina působí?

Z hlediska účinnosti, převládají u rašeliny spíše fyzikální vlastnosti, než samotné chemické složení - tzn., že nejdůležitější je tepelné působení, které nejčastěji využíváme pro rašelinové termofory, rašelinové zábaly, rašelinové nosiče tepla, rašelinové koupele apod.

Z tepelných dějů se tedy uplatňuje konduktivní (vedení) a ve vodním prostředí probíhá vedení tepla prouděním. Ochlazování peloidu (léčebného bahna rašeliny) probíhá asi 8x pomaleji, přičemž se v peloidní proceduře organismus prohřívá postupně a rovnoměrně. To vede k lepšímu prokrvení tkání, uvolnění napětí, a tím k analgetickému účinku. Jednou z nejvýznamnějších vlastností rašeliny je její schopnost působení s kovovými ionty, oxidy, hydroxidy a organickými látkami za vzniku ve vodě rozpustných a ve vodě nerozpustných shluků o různé chemické a biologické stabilitě.

Terapeutické výrobky z přírodní rašeliny

PŘEJDĚTE DO ESHOPU A poznejte sílu přírody, která se ukrývá v blahodárné rašelině.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení